EPCOS (TDK) B43501B5337M80
B43501B5337M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43501B5337M80
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43501B5337M80.pdf
Availability of B43501B5337M80
QUANTITY
B43501B5337M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501B5337M80
Internal Part NumberEIS-B43501B5337M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.04A
Impedance490 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501B5337M80
Related LinksB43501B, B43501B5337M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501B5337M80 Details Description
Related parts for B43501B5337M80
INDUCT ARRAY 2 COIL 4.9UH SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V 24-SSOP datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 7/8" datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
OSC MEMS 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 24AWG 500' datasheet.pdf
LED RED/YLW CLEAR 4SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf