EPCOS (TDK) B43501B9277M
B43501B9277M picture photo
Mfg. Part Number
B43501B9277M
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43501B9277M.pdf
Availability of B43501B9277M
QUANTITY
B43501B9277M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501B9277M
Internal Part NumberEIS-B43501B9277M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43501
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)250 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.63A
Impedance400 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501B9277M
Related LinksB43501, B43501B9277M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501B9277M Details Description
Related parts for B43501B9277M
PHOTODIODE BLUE 2.03MM SQ TO-46 datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 47PF 440VAC U2J RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
TXRX 915MHZ FLEXRF INT ANT datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 22A SCREW datasheet.pdf
RES 500K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf