EPCOS (TDK) B43501C2108M87
B43501C2108M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43501C2108M87
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43501C2108M87.pdf
Availability of B43501C2108M87
QUANTITY
B43501C2108M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501C2108M87
Internal Part NumberEIS-B43501C2108M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43501
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.21A
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501C2108M87
Related LinksB43501C, B43501C2108M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501C2108M87 Details Description
Related parts for B43501C2108M87
RES ARRAY 2 RES 330K OHM 0606 datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 250V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A DL 16-LLP datasheet.pdf
OSC VCXO 148.3516MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 16SKT STR PCB datasheet.pdf
RES 60K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
BLADE SHEAR datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf