EPCOS (TDK) B43501C2157M
B43501C2157M picture photo
Mfg. Part Number
B43501C2157M
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43501C2157M.pdf
Availability of B43501C2157M
QUANTITY
B43501C2157M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501C2157M
Internal Part NumberEIS-B43501C2157M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43501
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)660 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current910mA
Impedance860 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501C2157M
Related LinksB43501, B43501C2157M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501C2157M Details Description
Related parts for B43501C2157M
IC SWITCH QUAD 2X1 datasheet.pdf
FUSE 175A 700V BOLT-ON datasheet.pdf
IC CTRLR TOUCH-SCREEN 12-TQFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 14A HWSON datasheet.pdf