EPCOS (TDK) B43501E187M67
B43501E187M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43501E187M67
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
B43501E187M67.pdf
Availability of B43501E187M67
QUANTITY
B43501E187M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501E187M67
Internal Part NumberEIS-B43501E187M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)740 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.26A
Impedance890 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501E187M67
Related LinksB43501, B43501E187M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501E187M67 Details Description
Related parts for B43501E187M67
RES SMD 1.24KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 40KSPS LP 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X8R 1206 datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 33 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf