TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471L24-31PX-LC
MS3471L24-31PX-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3471L24-31PX-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT INLINE 31POS PIN
Datasheet Download
MS3471L24-31PX-LC.pdf
Availability of MS3471L24-31PX-LC
QUANTITY
MS3471L24-31PX-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471L24-31PX-LC
Internal Part NumberEIS-MS3471L24-31PX-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471L24-31PX-LC
Related LinksMS3471L2, MS3471L24-31PX-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471L24-31PX-LC Details Description
Related parts for MS3471L24-31PX-LC
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
HARDWARE NUT 8-40 UNS-2A datasheet.pdf
IC UART PCIE 256B QUAD 176FPBGA datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf