EPCOS (TDK) B43501E2337M
B43501E2337M picture photo
Mfg. Part Number
B43501E2337M
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43501E2337M.pdf
Availability of B43501E2337M
QUANTITY
B43501E2337M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501E2337M
Internal Part NumberEIS-B43501E2337M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43501
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.43A
Impedance390 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501E2337M
Related LinksB43501, B43501E2337M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501E2337M Details Description
Related parts for B43501E2337M
CARDEDGE 100POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS 1MM SMD datasheet.pdf
IC ADDRESS REGISTER/DVR 80TSSOP datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER POWER LINE RFI .250 3A datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 9.5"L X 6.34"W datasheet.pdf
EVAL KIT USB FOR MAXQ2000 datasheet.pdf
LED WARM WHITE 4000K 810LM datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 12.5K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A SMV datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf