EPCOS (TDK) B43501F2158M82
B43501F2158M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43501F2158M82
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43501F2158M82.pdf
Availability of B43501F2158M82
QUANTITY
B43501F2158M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501F2158M82
Internal Part NumberEIS-B43501F2158M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43501
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)65 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.16A
Impedance90 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501F2158M82
Related LinksB43501F, B43501F2158M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501F2158M82 Details Description
Related parts for B43501F2158M82
IC MOSFET DVR HI-SIDE DUAL 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.15A 5HVSOF datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 60MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 63V SCREW datasheet.pdf