EPCOS (TDK) B43501F2188M87
B43501F2188M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43501F2188M87
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43501F2188M87.pdf
Availability of B43501F2188M87
QUANTITY
B43501F2188M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501F2188M87
Internal Part NumberEIS-B43501F2188M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43501
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.75A
Impedance75 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501F2188M87
Related LinksB43501F, B43501F2188M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501F2188M87 Details Description
Related parts for B43501F2188M87
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC DIGITAL MUX 8-INPUT 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT ROLL LVR.187"QC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 4.32M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC POT DGTL 1TIME PROGR 8-UMAX datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
EX HDW PACKET REPLACEMENT LEVER datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MOD TRANSMIT 32CHAN ULTRA SD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf