EPCOS (TDK) B43504A2227M67
B43504A2227M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43504A2227M67
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43504A2227M67.pdf
Availability of B43504A2227M67
QUANTITY
B43504A2227M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504A2227M67
Internal Part NumberEIS-B43504A2227M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)580 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current890mA
Impedance700 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504A2227M67
Related LinksB43504A, B43504A2227M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504A2227M67 Details Description
Related parts for B43504A2227M67
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TEST LEAD 20AWG 5000V RED 1000' datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
SSD 32GB MSATA SATA II 5V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf