EPCOS (TDK) B43504A2277M67
B43504A2277M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43504A2277M67
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43504A2277M67.pdf
Availability of B43504A2277M67
QUANTITY
B43504A2277M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504A2277M67
Internal Part NumberEIS-B43504A2277M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504A2277M67
Related LinksB43504A, B43504A2277M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504A2277M67 Details Description
Related parts for B43504A2277M67
RES ARRAY 13 RES 180K OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
ADM60S/AE60G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG GRY/WHT 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
VARISTOR 16.94V 800A RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 25POS datasheet.pdf