EPCOS (TDK) B43504A227M7
B43504A227M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43504A227M7
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
B43504A227M7.pdf
Availability of B43504A227M7
QUANTITY
B43504A227M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504A227M7
Internal Part NumberEIS-B43504A227M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)610 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.13A
Impedance730 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504A227M7
Related LinksB43504, B43504A227M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504A227M7 Details Description
Related parts for B43504A227M7
VARISTOR 90V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC NVSRAM 2MBIT 70NS 40EDIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 32VQFN datasheet.pdf
CAP MICA 20PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP 5POS datasheet.pdf
ADJUSTMENT SCREW RM 6 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 500MW DO35 datasheet.pdf
CMX FEMALE CONNECTOR 55WAY ASSY datasheet.pdf
381 TB SOC 2-ROWS WF RA datasheet.pdf
508 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf