EPCOS (TDK) B43504A2567M62
B43504A2567M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43504A2567M62
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43504A2567M62.pdf
Availability of B43504A2567M62
QUANTITY
B43504A2567M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504A2567M62
Internal Part NumberEIS-B43504A2567M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504A2567M62
Related LinksB43504A, B43504A2567M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504A2567M62 Details Description
Related parts for B43504A2567M62
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf