EPCOS (TDK) B43504A2827M2
B43504A2827M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43504A2827M2
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43504A2827M2.pdf
Availability of B43504A2827M2
QUANTITY
B43504A2827M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504A2827M2
Internal Part NumberEIS-B43504A2827M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)160 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance190 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504A2827M2
Related LinksB43504, B43504A2827M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504A2827M2 Details Description
Related parts for B43504A2827M2
IC SENSOR TEMP DUAL3/5.5V 16QSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
IC HIGH SIDE PWR SWITCH DPAK-5 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 20-DIP datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8-MLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf