EPCOS (TDK) B43504A5107M67
B43504A5107M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43504A5107M67
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43504A5107M67.pdf
Availability of B43504A5107M67
QUANTITY
B43504A5107M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504A5107M67
Internal Part NumberEIS-B43504A5107M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.35 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current640mA
Impedance1.6 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504A5107M67
Related LinksB43504A, B43504A5107M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504A5107M67 Details Description
Related parts for B43504A5107M67
MOSFET N-CH 500V 8A D2PAK datasheet.pdf
RES 169 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 60POS datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf