EPCOS (TDK) B43504A5157M87
B43504A5157M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43504A5157M87
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43504A5157M87.pdf
Availability of B43504A5157M87
QUANTITY
B43504A5157M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504A5157M87
Internal Part NumberEIS-B43504A5157M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current890mA
Impedance1.07 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.661" (42.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504A5157M87
Related LinksB43504A, B43504A5157M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504A5157M87 Details Description
Related parts for B43504A5157M87
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERM FORK FL VYL 22-18AWG #10 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MICRO 51POS PIN 30" datasheet.pdf
IC DGTL POT 32POS 10K 8LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf