EPCOS (TDK) B43504A9187M87
B43504A9187M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43504A9187M87
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43504A9187M87.pdf
Availability of B43504A9187M87
QUANTITY
B43504A9187M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504A9187M87
Internal Part NumberEIS-B43504A9187M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)490 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current980mA
Impedance610 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.661" (42.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504A9187M87
Related LinksB43504A, B43504A9187M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504A9187M87 Details Description
Related parts for B43504A9187M87
TERM SOLDER TURRET .083"D .141"L datasheet.pdf
RES SMD 49.9OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMBJ datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 DSH datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf