EPCOS (TDK) B43504A9567M87
B43504A9567M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43504A9567M87
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43504A9567M87.pdf
Availability of B43504A9567M87
QUANTITY
B43504A9567M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504A9567M87
Internal Part NumberEIS-B43504A9567M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)160 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.23A
Impedance200 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.055" (52.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504A9567M87
Related LinksB43504A, B43504A9567M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504A9567M87 Details Description
Related parts for B43504A9567M87
VARISTOR 351V 100KA CHASSIS datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 18POS 1MM R/A datasheet.pdf
IC LN-DRVR ARINC 429 16-SBDIP datasheet.pdf
TRANSISTOR CDFM6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 876 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 13PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf