EPCOS (TDK) B43504A9686M60
B43504A9686M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43504A9686M60
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43504A9686M60.pdf
Availability of B43504A9686M60
QUANTITY
B43504A9686M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504A9686M60
Internal Part NumberEIS-B43504A9686M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.29 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current470mA
Impedance1.6 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504A9686M60
Related LinksB43504A, B43504A9686M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504A9686M60 Details Description
Related parts for B43504A9686M60
FUSE BOARD MNT 3.15A 250VAC 2SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOD323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 380UF 350V SCREW datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC FPGA 556 I/O 896FCBGA datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf