Vishay/Dale RNC55H7681FMRE6
RNC55H7681FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7681FMRE6
Brief Description
RES 7.68K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7681FMRE6.pdf
Availability of RNC55H7681FMRE6
QUANTITY
RNC55H7681FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7681FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H7681FMRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.68k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7681FMRE6
Related LinksRNC55H7, RNC55H7681FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7681FMRE6 Details Description
Related parts for RNC55H7681FMRE6
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 3.5MM datasheet.pdf
F160 CAMERA CABLE 25M datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CABLE 10COND 28AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
33 SIL VERT SOCKET 4.6MM datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf