EPCOS (TDK) B43504B2108M82
B43504B2108M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43504B2108M82
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43504B2108M82.pdf
Availability of B43504B2108M82
QUANTITY
B43504B2108M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504B2108M82
Internal Part NumberEIS-B43504B2108M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.61A
Impedance180 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.858" (47.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504B2108M82
Related LinksB43504B, B43504B2108M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504B2108M82 Details Description
Related parts for B43504B2108M82
DIODE MODULE 2KV 320A MAGN-A-PAK datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 20MHZ 8DIP datasheet.pdf
SENS PROX M8 .3-1.5MM 3M-CABLE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 5POS MALE datasheet.pdf
RES 2.03K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC DGTL SWITCH 4K X 2K 220PBGA datasheet.pdf
TXRX 1310NM FP 2X/4X/8X SFP+ datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 40QFN datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 590MA 913 MOHM datasheet.pdf