EPCOS (TDK) B43504B2337M7
B43504B2337M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43504B2337M7
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43504B2337M7.pdf
Availability of B43504B2337M7
QUANTITY
B43504B2337M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504B2337M7
Internal Part NumberEIS-B43504B2337M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504B2337M7
Related LinksB43504, B43504B2337M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504B2337M7 Details Description
Related parts for B43504B2337M7
FUSE 80A 690V 1KN/80 AR UC datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 ESD 8NSOIC datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
HD VT TH SHRD datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C096MS-3 0C1-1-V2 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
MEP-12T PNL TOUCH SCREEN/AIR TAB datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 DUAL 16POS datasheet.pdf