EPCOS (TDK) B43504B2477M
B43504B2477M picture photo
Mfg. Part Number
B43504B2477M
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43504B2477M.pdf
Availability of B43504B2477M
QUANTITY
B43504B2477M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504B2477M
Internal Part NumberEIS-B43504B2477M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)280 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.6A
Impedance330 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504B2477M
Related LinksB43504, B43504B2477M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504B2477M Details Description
Related parts for B43504B2477M
KIT DEBUGGER IN-CIRC ST7 FLASH datasheet.pdf
IC VIDEO SYNC SEPARATOR 8-DIP datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 3.9V ODRN 4SOP datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 50 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf