EPCOS (TDK) B43504B5157M2
B43504B5157M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43504B5157M2
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43504B5157M2.pdf
Availability of B43504B5157M2
QUANTITY
B43504B5157M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504B5157M2
Internal Part NumberEIS-B43504B5157M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current880mA
Impedance1.07 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504B5157M2
Related LinksB43504, B43504B5157M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504B5157M2 Details Description
Related parts for B43504B5157M2
RES SMD 56 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
ACCY REDUCING BUSHING 6-8AWG datasheet.pdf
RES SMD 3.57M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
POSITIONER FOR 608651-1 8-14AWG datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD SINGLE 6POS 5A datasheet.pdf
SWITCH BASIC SPDT 15A .187 QC datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEX STANDOFF 4-40 BRASS 1-1/2" datasheet.pdf
PMI BASE T-3 1/4 BAYO 1 S-6 datasheet.pdf
1.00 25.4MM PANWRAP YELLOW 100' datasheet.pdf