EPCOS (TDK) B43504B5277M7
B43504B5277M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43504B5277M7
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43504B5277M7.pdf
Availability of B43504B5277M7
QUANTITY
B43504B5277M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504B5277M7
Internal Part NumberEIS-B43504B5277M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance590 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504B5277M7
Related LinksB43504, B43504B5277M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504B5277M7 Details Description
Related parts for B43504B5277M7
RES SMD 11.5 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SW ROTARY DIP 8MM DEC RT ANG 5V datasheet.pdf
IC DAC 16BIT QUAD 10-MSOP datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 36"L X 25.38"W datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKT 40POS .5MM VERT SMD datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf