EPCOS (TDK) B43504B5337M2
B43504B5337M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43504B5337M2
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43504B5337M2.pdf
Availability of B43504B5337M2
QUANTITY
B43504B5337M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504B5337M2
Internal Part NumberEIS-B43504B5337M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)410 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.6A
Impedance490 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504B5337M2
Related LinksB43504, B43504B5337M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504B5337M2 Details Description
Related parts for B43504B5337M2
RES 120K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 8UMAX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 1.02M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf