Pulse Electronics Corporation PG0702.301NL
PG0702.301NL picture photo
Mfg. Part Number
PG0702.301NL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
IND, PWR, 4040, 300NH, 45A NPB
Datasheet Download
PG0702.301NL.pdf
Availability of PG0702.301NL
QUANTITY
PG0702.301NL Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0702.301NL
Internal Part NumberEIS-PG0702.301NL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package255
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPG0702NL
PackagingTray
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance300nH
Tolerance±20%
Current Rating47A
Current - Saturation33.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)0.68 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.425" L x 0.362" W (10.80mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0702.301NL
Related LinksPG0702, PG0702.301NL Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0702.301NL Details Description
Related parts for PG0702.301NL
CONN SOCKET 26PIN GOLD datasheet.pdf
CONN SFP 20POS RCPT R/A SMD 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 288-FCBGA datasheet.pdf
VARISTOR 0603 datasheet.pdf
IC UART DUAL 64BYTE 48-TQFP datasheet.pdf
OSC XO 81.92MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES 176 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC TOP 4POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
OSC XO 37.4MHZ CMOS SMD datasheet.pdf