EPCOS (TDK) B43504B9397M80
B43504B9397M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43504B9397M80
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43504B9397M80.pdf
Availability of B43504B9397M80
QUANTITY
B43504B9397M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504B9397M80
Internal Part NumberEIS-B43504B9397M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)220 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.72A
Impedance280 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.661" (42.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504B9397M80
Related LinksB43504B, B43504B9397M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504B9397M80 Details Description
Related parts for B43504B9397M80
FIXED IND 680UH 120MA 9.2 OHM datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 12POS .050" SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20 UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 500K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 38MA 50.9 OHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V T/H datasheet.pdf