EPCOS (TDK) B43504C2827M87
B43504C2827M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43504C2827M87
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43504C2827M87.pdf
Availability of B43504C2827M87
QUANTITY
B43504C2827M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504C2827M87
Internal Part NumberEIS-B43504C2827M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)160 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.36A
Impedance190 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.252" (57.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504C2827M87
Related LinksB43504C, B43504C2827M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504C2827M87 Details Description
Related parts for B43504C2827M87
FERRITE CHIP POWER 600 OHM SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" SMT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 10NS 256FPBGA datasheet.pdf
CABLE CONN 5POLE datasheet.pdf
HAR-BUS HM TOP TOOL HAR-BUS HM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CTV 43C 23#20 20#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf