EPCOS (TDK) B43504C2827M87
B43504C2827M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43504C2827M87
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43504C2827M87.pdf
Availability of B43504C2827M87
QUANTITY
B43504C2827M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504C2827M87
Internal Part NumberEIS-B43504C2827M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)160 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.36A
Impedance190 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.252" (57.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504C2827M87
Related LinksB43504C, B43504C2827M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504C2827M87 Details Description
Related parts for B43504C2827M87
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 2.5KV P90 2325 datasheet.pdf
CHROMALIT XT LIGHT SOURCE RND datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CLEAN&FINISH ROLL 22"X30' S ULF datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 30MA 1.05 OHM datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf