Vishay/Dale RNC50H6041FSRE6
RNC50H6041FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6041FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.04K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6041FSRE6.pdf
Availability of RNC50H6041FSRE6
QUANTITY
RNC50H6041FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6041FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H6041FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6041FSRE6
Related LinksRNC50H6, RNC50H6041FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6041FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H6041FSRE6
FIXED IND 10UH 2.9A 38 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 330K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 6.4V 4A 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.32 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TV 10C 8#22D 2#8(QUAD) PIN REC datasheet.pdf
AB 3C 3#12 PIN PLUG datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 390PF 100V 5% RADIAL datasheet.pdf