United Chemi-Con EKXJ201ELL271MU40S
EKXJ201ELL271MU40S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ201ELL271MU40S
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ201ELL271MU40S.pdf
Availability of EKXJ201ELL271MU40S
QUANTITY
EKXJ201ELL271MU40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ201ELL271MU40S
Internal Part NumberEIS-EKXJ201ELL271MU40S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.25A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ201ELL271MU40S
Related LinksEKXJ201EL, EKXJ201ELL271MU40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ201ELL271MU40S Details Description
Related parts for EKXJ201ELL271MU40S
IC OSC SINGLE TIMER 8-SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PST 40A 120V datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 203K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf