EPCOS (TDK) B43504D2337M62
B43504D2337M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43504D2337M62
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43504D2337M62.pdf
Availability of B43504D2337M62
QUANTITY
B43504D2337M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504D2337M62
Internal Part NumberEIS-B43504D2337M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)390 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.15A
Impedance470 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504D2337M62
Related LinksB43504D, B43504D2337M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504D2337M62 Details Description
Related parts for B43504D2337M62
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC datasheet.pdf
OSC XO 212.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 10POS datasheet.pdf
RES 63.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TERM BLOCK 63A OPM FUSE HLDR datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf