EPCOS (TDK) B43504D9227M82
B43504D9227M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43504D9227M82
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43504D9227M82.pdf
Availability of B43504D9227M82
QUANTITY
B43504D9227M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504D9227M82
Internal Part NumberEIS-B43504D9227M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.11A
Impedance500 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.071" (27.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504D9227M82
Related LinksB43504D, B43504D9227M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504D9227M82 Details Description
Related parts for B43504D9227M82
CONN PIN 16-18AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 2.1A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 34POS FLAT CABLE IDC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A SOT25 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 26.9VC SMB datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR 47K OHM NTC 0402 SMD datasheet.pdf
RELAY CONTACT 3PH 480VAC 2A 220V datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf