EPCOS (TDK) B43504E2108M87
B43504E2108M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43504E2108M87
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43504E2108M87.pdf
Availability of B43504E2108M87
QUANTITY
B43504E2108M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504E2108M87
Internal Part NumberEIS-B43504E2108M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504E2108M87
Related LinksB43504E, B43504E2108M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504E2108M87 Details Description
Related parts for B43504E2108M87
RES SMD 105K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD PCI 184PS 3.3V datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
PHOTOELECTRIC SENSOR datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
PROBE ACCESS INOX FLANGE 6MM DIA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf