EPCOS (TDK) B43504E2128M2
B43504E2128M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43504E2128M2
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43504E2128M2.pdf
Availability of B43504E2128M2
QUANTITY
B43504E2128M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504E2128M2
Internal Part NumberEIS-B43504E2128M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504E2128M2
Related LinksB43504, B43504E2128M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504E2128M2 Details Description
Related parts for B43504E2128M2
IC OPAMP DIFF 500KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.1KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 24SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 2MM 11POS SINGLE datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 0.082 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 9V 5W datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 3.94"LX2.76"W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf