EPCOS (TDK) B43504E2128M80
B43504E2128M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43504E2128M80
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43504E2128M80.pdf
Availability of B43504E2128M80
QUANTITY
B43504E2128M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504E2128M80
Internal Part NumberEIS-B43504E2128M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504E2128M80
Related LinksB43504E, B43504E2128M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504E2128M80 Details Description
Related parts for B43504E2128M80
FUSE GLASS 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HOLDER BATT FOR LR44 COIN PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
ACCESSETHERLINX, TX/4 + CWDM-SM1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 20ppm 10pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf