EPCOS (TDK) B43504E2228M
B43504E2228M picture photo
Mfg. Part Number
B43504E2228M
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43504E2228M.pdf
Availability of B43504E2228M
QUANTITY
B43504E2228M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504E2228M
Internal Part NumberEIS-B43504E2228M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504E2228M
Related LinksB43504, B43504E2228M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504E2228M Details Description
Related parts for B43504E2228M
SURGE SUPP THYRISTOR 180V TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.30V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN SOCKET 40POS .5MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY TIN 18POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION DPST 0.6A datasheet.pdf