EPCOS (TDK) B43504E2228M60
B43504E2228M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43504E2228M60
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43504E2228M60.pdf
Availability of B43504E2228M60
QUANTITY
B43504E2228M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504E2228M60
Internal Part NumberEIS-B43504E2228M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504E2228M60
Related LinksB43504E, B43504E2228M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504E2228M60 Details Description
Related parts for B43504E2228M60
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 305VAC RAD datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
PLUG-IN CARD BLOCK datasheet.pdf
TERM RING INS LARGE WIRE datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - micro AB 2.0 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
15POS M WATER RES R/A PC datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.039UF RADIAL datasheet.pdf