Abracon Corporation ASPI-4020S-5R1M-T
ASPI-4020S-5R1M-T picture photo
Mfg. Part Number
ASPI-4020S-5R1M-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.1UH 1.27A 85 MOHM
Datasheet Download
ASPI-4020S-5R1M-T.pdf
Availability of ASPI-4020S-5R1M-T
QUANTITY
ASPI-4020S-5R1M-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASPI-4020S-5R1M-T
Internal Part NumberEIS-ASPI-4020S-5R1M-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASPI-4020S.pdf
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesASPI-4020S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance5.1µH
Tolerance±20%
Current Rating1.27A
Current - Saturation2.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)85 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant42MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASPI-4020S-5R1M-T
Related LinksASPI-402, ASPI-4020S-5R1M-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASPI-4020S-5R1M-T Details Description
Related parts for ASPI-4020S-5R1M-T
RES SMD 1.54KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.2A 190 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
3M 9703 TRANSFER 6" X 5YDS datasheet.pdf
TPLI 2150 A0 8" X 8" datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D ROU datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf