EPCOS (TDK) B43504E397M
B43504E397M picture photo
Mfg. Part Number
B43504E397M
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
B43504E397M.pdf
Availability of B43504E397M
QUANTITY
B43504E397M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504E397M
Internal Part NumberEIS-B43504E397M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.72A
Impedance410 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.661" (42.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504E397M
Related LinksB4350, B43504E397M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504E397M Details Description
Related parts for B43504E397M
BOX ABS BLACK 2.26"L X 1.61"W datasheet.pdf
MODULE SCR/DIODE 90A 240VAC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
DSUB METAL-HOOD 37P KNS-UNC datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
MOD DIODE 1200V MAGN-A-PAK datasheet.pdf
IC SERIALIZER LVDS datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT NEON 110V BLUE datasheet.pdf
HEX POST datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf