EPCOS (TDK) B43505A2227M87
B43505A2227M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43505A2227M87
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43505A2227M87.pdf
Availability of B43505A2227M87
QUANTITY
B43505A2227M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43505A2227M87
Internal Part NumberEIS-B43505A2227M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43505
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)580 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance700 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.268" (32.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43505A2227M87
Related LinksB43505A, B43505A2227M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43505A2227M87 Details Description
Related parts for B43505A2227M87
FERRITE CHIP BEAD 30 OHM SMD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 20SSOP datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 20A 250V FAST datasheet.pdf
IC RECEIVER 3.3V LVDS HS 14TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.5K OHM 5SIP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 33A 400W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS CABLE SKT datasheet.pdf
IC CLK MULTPLX 1:9 134MHZ 16SOIC datasheet.pdf