EPCOS (TDK) B43505A2337M82
B43505A2337M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43505A2337M82
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43505A2337M82.pdf
Availability of B43505A2337M82
QUANTITY
B43505A2337M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43505A2337M82
Internal Part NumberEIS-B43505A2337M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43505
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)390 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance470 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.661" (42.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43505A2337M82
Related LinksB43505A, B43505A2337M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43505A2337M82 Details Description
Related parts for B43505A2337M82
CONN PIN SIZE #0 EXT THREAD datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 100VC 4SOP datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON T 2.6-3.5MM WHITE datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT ROOTENNA DUAL 2.4/5G 8" RTNC datasheet.pdf
BEND RELIEF 2.8MM BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf