EPCOS (TDK) B43505A5227M60
B43505A5227M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43505A5227M60
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43505A5227M60.pdf
Availability of B43505A5227M60
QUANTITY
B43505A5227M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43505A5227M60
Internal Part NumberEIS-B43505A5227M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43505
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)620 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance730 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43505A5227M60
Related LinksB43505A, B43505A5227M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43505A5227M60 Details Description
Related parts for B43505A5227M60
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 8MSOP datasheet.pdf