EPCOS (TDK) B43505A9107M62
B43505A9107M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43505A9107M62
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43505A9107M62.pdf
Availability of B43505A9107M62
QUANTITY
B43505A9107M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43505A9107M62
Internal Part NumberEIS-B43505A9107M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package130
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43505
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)880 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current700mA
Impedance1.09 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)