EPCOS (TDK) B43505A9337M60
B43505A9337M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43505A9337M60
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43505A9337M60.pdf
Availability of B43505A9337M60
QUANTITY
B43505A9337M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43505A9337M60
Internal Part NumberEIS-B43505A9337M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43505
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)270 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance330 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43505A9337M60
Related LinksB43505A, B43505A9337M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43505A9337M60 Details Description
Related parts for B43505A9337M60
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 64POS R/A datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER BREAKAWAY 5POS .100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 1/2X1" 6A MED datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 2.25A 87 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 8POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf