EPCOS (TDK) B43505A9337M82
B43505A9337M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43505A9337M82
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43505A9337M82.pdf
Availability of B43505A9337M82
QUANTITY
B43505A9337M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43505A9337M82
Internal Part NumberEIS-B43505A9337M82
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43505
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)270 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance330 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.055" (52.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43505A9337M82
Related LinksB43505A, B43505A9337M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43505A9337M82 Details Description
Related parts for B43505A9337M82
RES 3.9K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 80V 1A SOT89 datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 470 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SEALED PT BULB S-B BRN datasheet.pdf
BIT SLOTTED 0.5MM X 3MM 1.97" datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 100POS .050 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
COUNTER 6 CHARACTER PANEL MT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf