EPCOS (TDK) B43505C2337M2
B43505C2337M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43505C2337M2
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43505C2337M2.pdf
Availability of B43505C2337M2
QUANTITY
B43505C2337M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43505C2337M2
Internal Part NumberEIS-B43505C2337M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43505
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)390 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance470 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43505C2337M2
Related LinksB43505, B43505C2337M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43505C2337M2 Details Description
Related parts for B43505C2337M2
MOSFET N-CH 30V 30A DIRECTFET datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
LED 7-SEG 4DIGIT RED 0.56" CC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 100POS SMD datasheet.pdf
SIZE 12, SOCKET JUNCTION MODULE, datasheet.pdf
A5 1.0KW 17 BIT ABSOLUTE ENCODER datasheet.pdf
CAP FILM 0.0024 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf