EPCOS (TDK) B43505E2158M7
B43505E2158M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43505E2158M7
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43505E2158M7.pdf
Availability of B43505E2158M7
QUANTITY
B43505E2158M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43505E2158M7
Internal Part NumberEIS-B43505E2158M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43505
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.9A
Impedance110 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43505E2158M7
Related LinksB43505, B43505E2158M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43505E2158M7 Details Description
Related parts for B43505E2158M7
BALUN 2400-2500 MHZ 50/50 OHM datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.56UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 1CH 36WQFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 470 OHM 5% 300W datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 1.3MM datasheet.pdf
CAT 5E UNIV 48 PORT PATCH PANEL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf