EPCOS (TDK) B43508A2228M82
B43508A2228M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A2228M82
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43508A2228M82.pdf
Availability of B43508A2228M82
QUANTITY
B43508A2228M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A2228M82
Internal Part NumberEIS-B43508A2228M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43508
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.89A
Impedance75 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.858" (47.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A2228M82
Related LinksB43508A, B43508A2228M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A2228M82 Details Description
Related parts for B43508A2228M82
IC DGTL POT SNGL 128POS 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 28TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
SHEET FERRITE 200X300MM datasheet.pdf
RES 500K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf